thumb

AKINERİ NEFESLİ SAZLAR

1973 yılında, FİNLANDİYA'nın PIETARSAARI şehrinde AYDAN AKINERİ(1948, İzmir) tarafından kurulan Akıneri Nefesli Sazlar, çalışmalarını; 1983 yılında İSVEÇ'in Göteborg, 1984'de FİNLANDİYA'nın Tampere şehirleri başta olmak üzere, 1994 yılından 2004 yılına kadar Ankara Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde aralıksız sürdürdü. 1973-1994 yılları arasında YAMAHA'nın, 1984-1994 yılları arasında dünyanın en önemli müzik enstrümanları üreticilerinden olan BOOSEY & HAWKES'in Finlandiya'daki tek yetkili servisi oldu. Halen Akıneri; kullanımı sırasında bozulmuş, yıpranmış çalgıların bakımı onarımı, eski bir çalgının restorasyonu gibi özel uzmanlık gerektiren işleri yapmakta.

hakkimizda Satış ve Tamir Sol Klarnet / Si Bemol Klarnet / Barel / Kalak / Flüt / Flüt Ağızlığı / Saksafon / Fagot / Trombon / Trampet ve Nefesli Sazlar.

En son teknoloji ile donatılmış Akıneri Nefesli Sazlar, 2008 yılında yepyeni bir çalışmaya imza atarak, AKINERİ marka SOL KLARNET üretimine başladı. Halen atölyemizde sol klarnet üretiminin yanı sıra; grenadilla, zeytin, şimşir ve cocobolo ağaçlarından sib klarnetler için Alman (Albert) ve Fransız (Böhm) Sistem; sol klarnetler için Alman (Albert) Sistem BAREL; sib ve sol klarnetler için KALAK üretilmektedir. Aralarında Özel Senfonik Orkestralar, Devlet Senfoni Orkestraları, Devlet Opera ve Balesi Orkestraları, Özel ve Devlet Konservatuarları, Fakülte, Enstitü ve Müzik Okulları'nın da bulunduğu birçok kurum, bakır ve ağaç üflemeli çalgılarının bakım ve onarımı için atölyemizi tercih etmektedir.

AR-GE çalışmalarınnın çok değerli olduğunun bilincinde yeniliklere ve yepyeni projelere imza atmaya devam eden kurucu Aydan AKINERİ ve değerli çalışanları, faaliyetlerini 2004 yılından beri İZMİR'de sürdürmekte. Akıneri Nefesli Sazlar, aynı zamanda; ENGELBERT SCHMID, SCHAGERL, HARRY GOSSE ve MENHERT marka çalgıların resmi dsitribütörlüğünü yapmaktadır.

AYDAN AKINERİ

1948'de İzmir'de doğdu. K.K.K. Askeri Mızıka Okulu'ndan 1968 yılında mezun olduktan sonra bir süre K.K .K. Armoni Mızıkası'nda saksafon çaldı.

hakkimizda Satış ve Tamir Sol Klarnet / Si Bemol Klarnet / Barel / Kalak / Flüt / Flüt Ağızlığı / Saksafon / Fagot / Trombon / Trampet ve Nefesli Sazlar.

1972 yılında Finlandiya'nın Pietarsaari şehrine yerleşti. Fagot sanatçısı Stig FORSMAN'ın öğrencisi olarak başladığı yolculuğu, nereden bilirdi ki günün birinde arızalanan fagotu ile O'nu bugünlere getirecek, neredeyse yaşamını değiştirecek, yeni mesleğini seçmesine sebep olacaktı.

Finlandiya'da çalgısını onarabilecek bir atölye yoktu. Çalgı Almanya'ya gönderildi. Kararını vermişti. 1973 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ünlü FERREE firmasından aldığı aletlerle AKINERİ NEFESLİ SAZLAR'ı PIETARSAARI şehrinde kurdu. Aynı firmanın bu alandaki eğitimlerine katıldı. Her zaman saygı ve övgü ile andığı firma yetkilisi Gary FERREE birçok kez Finlandiya'ya gelerek çalışmaları yerinde gördü, bu alandaki gelişmeleri O'na aktardı. AKINERİ daha sonra FERREE'nin Almanya distribütörü Jr. GÖTZ'den her yıl katıldığı kurslarla yenilikleri öğrenmeye devam etti. 1980 yılında JÖSEF BÖHM'ün aletleri de Akıneri Nefesli Sazlar'daydı artık. 1983 yılında BOOSEY & HAWKES şirketinin İsveç'in GÖTEBORG şehrindeki çalgı yapım, bakım, onarım bölümünü kurdu ve yönetti. 1984 yılında Akıneri Nefesli Sazlar'ı yine Finlandiya' ya ancak bu sefer ikinci büyük şehri TAMPERE'ye taşıdı.

Yıllar sonra yol memlekete göründü, 1994 yılında, daha sonra orkestra müdürlüğünü de yapacağı Ankara Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde hizmet vermeye başladı. 2004 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde bir süre luthier olarak hizmet verdikten sonra aynı kurumdan emekli oldu. Halen çalışmalarını İZMİR'de, çocuğu gibi gördüğü AKINERİ NEFESLİ SAZLAR'da değerli çalışanları ile birlikte, çalgılara hayat vererek, yeni ve yenilikçi projelere imza atarak sürdürmekte...

online satış tamir Sol Klarnet Si Bemol Klarnet Barel Kalak Flüt Flüt Ağızlığı Saksafon Fagot Trombon Trampet Nefesli Sazlaronline satış tamir Sol Klarnet Si Bemol Klarnet Barel Kalak Flüt Flüt Ağızlığı Saksafon Fagot Trombon Trampet Nefesli Sazlar